Keď pred štyrmi rokmi uverejnili isté dánske noviny karikatúry Mohameda, v konečnom dôsledku spôsobili vypálenie niekoľkých dánskych ambasád, masové protesty naprieč celým moslimským svetom a minimálne 200 ľudí prišlo o život. Píše sa rok 2009 a vydavateľstvo Yale University Press sa muselo rozhodnúť, či do knihy profesorky Jytte Klausen – The Cartoons That Shook the World (Karikatúry, ktoré otriasli svetom) zaradí aj inkriminované karikatúry alebo nie. Dilema bola jasná – zvíťazí sloboda slova, alebo strach pred ďalším násilím? A takto to dopadlo…
Keď v roku 2005 uverejnili dánske noviny Jyllands Posten dvanásť karikatúr proroka Mohameda, spôsobili búrku protestov, o akej sa im predtým ani nesnívalo. Správa o tomto článku prenikla do islamských médií, vzápätí nasledovali masové demonštrácie, podpaľovanie dánskych veľvyslanectiev, bojkot dánskeho tovaru, ale aj protest-publikácia karikatúr ďalšími európskymi periodikami, ktoré tak vyjadrovali svoju podporu dánskym karikaturistom a hlavne podporu slobody slova v Európe. Opäť sa raz ukázalo, že európska kultúra založená na kresťanstve má diametrálne odlišný názor na slobodu prejavu ako tá islamská.
Niet preto divu, že kniha dánskej autorky, ktorá pôsobí v USA, mala obsahovať aj tieto karikatúry. Na svete asi nie je lepší príklad karikatúr, ktoré by viac otriasli svetom. Nakladateľstvo sa však zľaklo a vyžiadalo si odborný posudok 24 autorít na islam, vrátane diplomatov a expertov na islam a terorizmus, ktorí sa jednoznačne zhodli: „Kniha by nemala obsahovať dvanásť karikatúr, ktoré boli publikované v septembri 2005.“ A čo viac – z knihy by mali byť odstránené aj akékoľvek ďalšie karikatúry vrátane detských kresbičiek, starej tureckej kresby Mohameda alebo náčrtok Gustáva Dorého, ktorý zobrazuje Mohameda mučeného v pekle ako výjav z Danteho Inferna, ktorý neskôr zachytil na plátno Botticelli, Blake, Rodin a Dalí.
Autorka knihy Jytte Klausen síce váhavo súhlasila s odstránením kontroverzných dánskych karikatúr, ale s odstránením historických kresieb Mohameda tvrdo nesúhlasí: „Moslimskí priatelia, vodcovia a aktivisti si myslia, že ide v prvom rade o nedorozumenie a karikatúry by mali byť opätovne publikované, aby o nich mohla prebehnúť diskusia.“ Všetky karikatúry sa dajú nájsť bez problémov na internete, preto je ich odstránenie z publikácie absolútne nezmyselné.
Na jej stranu sa pridáva aj Reza Aslan, religionista a autor knihy No god but God: The Origins, Evolution, and Future of Islam (Nie boh ale Boh: pôvod, evolúcia a budúcnosť islamu), ktorý vydanie knihy podporoval, ale potom čo sa Yale University Press rozhodlo stiahnuť karikatúry Mohameda, ho nadšenie prešlo: „… úprimne povedané, nepridať tieto kresby do publikácie je podľa mňa idiotské.“ Ako ďalej uvádza, sám o nich rozsiahlo písal, uverejňoval ich, používal ich na prednáškach a nikde sa nestretol s negatívnym ohlasom. Ich kontroverznosť už jednoducho vyprchala a v samotných Spojených štátoch sa žiadne násilie nekonalo.
Kniha je pritom určená výlučne pre akademickú pôdu, jej čitateľmi budú skôr vedci než bežní milovníci komiksov a už vzhľadom na zvolené vydavateľstvo nehrozí, že by kniha mala masový zástup čitateľov. Ako konštatuje Reza Aslan: „Nie je to len akademická zbabelosť, je to hlúpe a zbytočné.“
John Donatich, riaditeľ nakladateľstva Yale University Press, sa však bráni: Odporúčanie stiahnuť obrázky Mohameda, vrátane tých historických bolo „zdrvujúce a jednohlasné“. Ako sa ďalej vyjadril, všetky inkriminované karikatúry sú voľne dostupné na internete, ľahko sa dajú opísať aj slovne, a tak by ich opätovná publikácia mohla byť ľahko chápaná ako „neopodostatnená“. Nevraviac o tom, že podľa jeho názoru ešte minulý rok boli karikatúry natoľko kontroverzné, že dánska polícia zatkla troch mužov, ktorí plánovali vraždu Kurta Westergaarda, ktorý je autorom karikatúry zobrazujúcej Mohameda s bombou namiesto turbanu.
Pikantné na celej afére je aj to, že Jytte Klausen musela podpísať dohodu o mlčanlivosti, na základe ktorej nemôže nikde publikovať žiadne informácie zo 14-stranového posudku konzultantov, ktorí odporučili stiahnuť karikatúry Mohameda. Nakladateľstvo sa opäť bráni, tvrdiac, že takto jednalo len na základe žiadosti samotných konzultantov, ktorí si želajú ostať v anonymite.
Autorka, ktorá už publikovala knihu The Islamic Challenge: Politics and Religion in Western Europe (Výzva islamu: Politika a náboženstvo v západnej Európe) si naďalej stojí za názorom, že demonštrácie neboli spontánnymi akciami nahnevaných moslimov, ako skôr organizované provokácie moslimských radikálov, ktoré im mali pomôcť ovplyvniť výsledky volieb v Egypte a napomôcť destabilizovať režimy v Pakistane, Libanone, Líbyi a Nigérii. Za pravdu jej dáva aj fakt, že napriek zákazu zobrazovania Mohameda, ktorý sa dá nájsť priamo v Koráne, sa tak bez akýchkoľvek protestov stávalo veľmi často počas celej histórie islamu a to rovnako v moslimskom ako aj západnom umení.
Jytte Klausen sa nakoniec rozhodla podvoliť rozhodnutiu nakladateľstva, a tak jej kniha The Cartoons That Shook the World (Karikatúry, ktoré otriasli svetom), vyjde v novembri 2009 bez akýchkoľvek obrázkov proroka Mohameda. Je to podobné, ako keby ste si kúpili knihu o kontroverzných fotkách a tie najkontroverznejšie by tam neboli publikované, pretože „ich môžete nájsť na internete“, pretože by „mohli spôsobiť demonštrácie niekde na opačnej strane sveta“, alebo by proste mohli odporovať presvedčeniu „Greenpeace / katolíkov / protestantov / animistov / totemistov / budhistov / židov / hinduistov / priateľov chlpatých zvieratiek / odporcov kožuchov / bahájcov / konfucionistov / taoistov / Vesmírnych ľudí / scientistov alebo kohokoľvek, kto si vie zohnať kalašnikov a má guráž na podpálenie pár veľvyslanectiev.“
Yale University Press je „len“ univerzitným nakladateľstvom, ktoré je zamerané na odbornú literatúru. Z celosvetového hľadiska by sa mohlo zdať, že o nič nejde. Žiaľ, toto nakladateľstvo svojím rozhodnutím stanovuje pomerne nebezpečný precedens. Precedens ustupovania šikane zaslepených radikálov, ktorí sú schopní jedine násilia. Ustupovania vyhrážkam, ktoré porazili dialóg. Ustupovania názoru, ktorý síce nezdieľajú, ale ustúpia, lebo sa boja, lebo je to pohodlnejšie. V prípade, že sa takto v budúcnosti zachovajú aj ďalšie nakladateľstvá, sa nám ľahko môže stať, že napríklad nová edícia fotiek Helmuta Newtona už bude bez fotiek. Veď tie si môžeme pozrieť aj na internete a ich provokatívna nahota by mohla niekoho uraziť…
Zaujímavé linky:
– všetkých dvanásť karikatúr Mohameda, ktoré to celé spustili…
– rozhovor s dánskym karikaturistom Kurtom Westergaardom, ktorému sa islamskí radikáli vyhrážali smrťou
Zdroj: Nytimes.com