Už tento víkend si budú USA pripomínať desiate výročie najhoršieho teroristického útoku, aký sa na ich pôde odohral. S blížiacim sa termínom sa stupňujú aj rôzne aktivity, ktoré majú ľuďom pripomenúť, čo sa vlastne 11. septembra 2001 stalo. Americké vydavateľstvo FEMA sa rozhodlo sústrediť na tých, ktorí udalosť nezažili – na deti. Vydali preto omaľovánku Nikdy nezabudneme: Detská kniha slobody, ktorá okamžite spustila vlnu nevôle a kontroverzie.
Napriek tomu, že Američania sú známi svojou obľubou pátosu a prehnaných nacionálnych gest, zdá sa, že omaľovánka, v ktorej si môžu ich deti vyfarbiť príslušníka jednotky SEAL, ako sa snaží zastreliť Osámu bin Ládina, ktorého kryje vlastným telom jeho žena, je už aj na nich trochu príliš silná káva. Vydavateľ predstavuje knihu ako omaľovánku spojenú s grafickou novelou, čo v praxi znamená, že okrem svojráznych čiernobielych obrázkov, si budú môcť deti vždy prečítať aj krátky text, ktorý objasňuje, o čo na obrázkoch ide.
Napríklad už spomínaný výstrel na bin Ládina je sprevádzaný štyrmi odsekmi textu, kde je vysvetľované, prečo musí zomrieť a končí sa záverom, za ktorý by sa nehanbil žiadny predstaviteľ ultrapravicovej strany:
Deti, pravdou je, že tieto teroristické akty majú na svedomí islamskí moslimskí extrémisti, ktorí nenávidia slobodu. Títo šialení ľudia nenávidia americký spôsob života, pretože sme SLOBODNÍ a naša spoločnosť je SLOBODNÁ. Opýtajte sa svojho otca a matky, vášho učiteľa, alebo vášho kňaza, čo to skutočne znamená. Čo to znamená byť SLOBODNÝM? Prečo sme SLOBODNÍ ľudia? Môžeme slobodne rozmýšľať, môžeme byť slobodne úprimní, môžeme slobodne písať, slobodne žiť ako chceme. My sme Amerika. Amerika nemá nič proti iným ľuďom sveta, ale my milujeme svet, v ktorom žijeme my a budeme si brániť náš spôsob života.
Takýchto a podobných „posolstiev“ je v knihe neúrekom, pričom Rada americko-islamských vzťahov upozorňuje, že kniha ani raz nedokázala odčleniť od seba výrazy moslim a terorista, čo môže samozrejme vyvolať v detskom vnímaní pomerne nebezpečné asociácie.
Či už ju však Rada považuje za nebezpečnú alebo nie, jedno je isté – prvý náklad v počte desaťtisíc kusov sa už vypredal. Ostáva nám len dúfať, že drvivá väčšina kusov pôjde do domácich knižníc ako rarita na pobavenie a nie do detských rúk. Dilema, akou farbou vyfarbiť bradu Osáma bin Ládina, by mohla ich detský svet navždy zmeniť…