Náš projekt Knihobežník už určite všetci poznáte (A ak nie, tak klik TU). Ale v Amerike teraz skupina nadšencov spustila niečo podobné, a predsa úplne iné. Svoju aktivitu nazvali „Little Free Library“ (preložiteľné asi ako Knižničky zadarmo) a jej cieľom je rozmiestniť po celom svete vtáčie búdky! Teda nie vtáčie, ale knižné! Aj keď sa na úkryty pre operených spevavcov nápadne podobajú, ich cieľ je iný. Ponúknuť susedom možnosť ľahko a jednoducho si medzi sebou požičiavať knihy.
Knižnica o veľkosti vtáčej búdky
Celá idea je extrémne jednoduchá. Na stránke projektu si objednáte „knihobúdku“, umiestnite ju na nejaké verejné, ľahko dostupné miesto, okolo ktorého chodia vaši susedia a dáte do nej knihy, o ktoré sa chcete podeliť. A čo urobia susedia? V ideálnom prípade si knihy požičajú a prispejú nejakými vlastnými. Ak sa všetci v okolí (a náhodní okoloidúci tiež) správajú slušne, môže tak vzniknúť niečo ako regionálny literárny klub, kde si ľudia vymieňajú knihy a z „knihobúdky“ sa stane priam nekonečný zdroj čítania a informácií.
Všetky tieto miniatúrne knižnice spája stránka projektu, kde si môžu záujemcovia nielen objednať vlastné, ale aj pozrieť sa, kde stoja existujúce, prispieť na stavbu nových, dávať tipy na komunity, kde by sa takáto mini-knižnica skutočne zišla a ďalej sa socializovať v rámci komunity ľudí s rovnakou záľubou – čítanie a vymieňanie kníh. Myšlienka si už množstvo priaznivcov – jedna „knihobúdka“ má kapacitu približne 20-30 kníh a ich správcovia konštatujú, že väčšina sa skôr či neskôr vyprofiluje – v niektorých prevládajú ťažké, priam filozofické knihy, iné sú plné príručiek o záhradkárstve alebo rukopisov začínajúcich autorov, ktorí aj takto získavajú spätnú väzbu.
Carnegie založil viac ako 2.500 knižníc, „Little Free Library“ ich chce viac
Myšlienka knižníc zadarmo bola inšpirovaná škótsko-americkým podnikateľom Andrew Carnegiem, ktorý začiatkom minulého storočia finančne podporil postavenie a otvorenie 2.509 knižníc po celom svete. Cieľom projektu „Little Free Library“ je prekonať Carnegieho úctyhodný rekord. Postaviť knižnice menšie, ale o to viac. Uvidíme, či sa im to podarí. „Knihobúdky“ rozhodne nie sú lacné. Ich ceny sa pohybujú od 350 až po tisíc dolárov, pričom sa očividne ráta, že ich nebudú platiť jednotlivci (a navyše sa dajú odrátať z daní!). Ako absolútne minimum je možné zaplatiť 50 dolárov za „právo“ postaviť vlastnú „knihobúdku“, ktorá bude následne prihlásená do systému a bude fungovať plnohodnotne s kúpenými. Záujemca tak za päťdesiat dolárov získa právo na všetky výhody klubu „Little Free Library“- od kníh zadarmo, cez podpisové akcie, až po pravidelné posielanie noviniek, súťaže, atď.
Perfektná myšlienka „Little Free Library“ stojí ešte stále len na svojom začiatku, ale už teraz je jasné, že záujem ľudí o vymieňanie si kníh je veľký. Možno by stálo za to, skúsiť to aj na Slovensku, čo poviete? Dá sa na to niekto? 🙂