Storyverse prepája knihy spôsobom, aký tu ešte nebol

Autor článku: Juraj Šlesar
Článok vyšiel: 13. januára 2012
Zdieľať článok:

Zdá sa vám, že po nástupe elektronických kníh nás už v tejto oblasti nemôže nič prekvapiť? Tak to ste ešte asi nepočuli o projekte Storyverse! Zakladatelia tohto zaujímavého počinu si stanovili veľmi zaujímavú úlohu. Zobrať knihu a rozobrať ju na jej základné prvky – postavy, miesta, udalosti, hudbu a množstvo ďalších vecí, z ktorých sa skladá príbeh. A tie skatalogizovať, prepojiť a ponúknuť úplne nový pohľad na knihy a veci v nich obsiahnuté.

Kniha ako nekonečný zdroj inšpirácie

Predstavte si, že by ste nevnímali knihu „len“ ako príbeh, ale ako kostru, ktorá sa skladá z množstva drobných častí. Každá postava (či už fiktívna alebo literárna), každá pieseň, nápoj, jedlo, jav, kniha, film, prakticky čokoľvek by bolo zaradené do databázy, kde by ste si mohli prečítať nielen informácie o danom objekte, ale zároveň si hneď pozrieť ďalšie diela, v ktorých bol tento objekt spomenutý a prečítať si úryvky, v ktorých sa tak stalo. A presne to nám ponúka Storyverse.

Na prehľadnom webe si môžete vyhľadať knihu, ktorá vás zaujíma a potom si už len vychutnať prakticky nekonečnú cestu vzájomných vzťahov a prepojení, ktoré vám ponúka. Stačí si otvoriť (napríklad) Da Vinciho kód a prechádzať si osoby, ktoré sú v tejto knihe spomenuté. Na mape sveta uvidíte, kde všade sa príbeh odohráva, pod ktorou je samozrejme ich zoznam spolu s úryvkom, v ktorom boli spomenuté. Potom nasleduje zoznam hudby, filmov a kníh, umeleckých diel, jedla a nápojov, časopisov, udalostí a všetkého ostatného (ako napríklad Zlatý rez, kubizmus, teória relativity, atď.). Každá jedna položka môže pritom slúžiť ako odrazový mostík pre doslova nekonečné skúmanie súvislostí.

Samozrejme postupovať môžete aj naopak a do vyhľadávača stránky nahodiť konkrétnu osobu, miesto, jav, atď. Storyverse vám potom automaticky ponúkne všetky knihy, v ktorých bol daný objekt spomenutý, spolu s konkrétnymi úryvkami. Ľahko sa tak dostaneme ku knihám, o ktorých sme možno v živote nepočuli a objavíme nové zdroje informácií.

Storyverse ponúka úplne nový svet

Za celým projektom stojí Richard Eoin Nash, ktorý je v USA priam ikonickou postavou literárnej scény. Bývalý riaditeľ a majiteľ nezávislého vydavateľstva Soft Skull Press, zakladateľ Cursoru -sociálnej platformy nezávislých vydavateľov a vydavateľ (opäť nezávislého) elektronického magazínu Red Lemonade. Spolu s ním na projekte intenzívne pracuje ďalších desať ľudí a k dispozícii majú 2,5 milióna dolárov, čo už ponúka celkom dobrý priestor na realizáciu.

Celý projekt je momentálne v štádiu verejného beta-testingu, na ktorý sa môžete prihlásiť priamo na stránke Storyverse. Samozrejme, zoznam kníh je zatiaľ pomerne krátky (hlavne v porovnaní so šírkou ponuky), autori projektu však sľubujú, že kníh bude už onedlho oveľa viac, pričom nešetria ani náznakmi, kam sa bude celý projekt uberať. Anglicky hovoriaci užívatelia sa môžu tešiť na prepojenie titulov s najväčšími kníhkupectvami (pôjde pravdepodobne o provízny systém, ktorý môže byť základom finančnej návratnosti projektu), na zapojenie užívateľov do systému katalogizovania kníh no a samozrejme, v prvom rade na viac kníh, viac referencií, viac všetkého. Jedno je isté, o Storyverse určite nepočujeme poslednýkrát…

Zdieľať článok:
O autorovi
Juraj Šlesar

Zaujímajú ťa novinky z knižného sveta? Prihlás sa na odber nášho newslettra.