Knihy roka sme opäť prehľadne rozdelili do niekoľkých kategórií a nezabudli sme ani na tipy od vydavateľov a detských čitateľov. Rozhodovanie bolo tento rok náročné, ale veríme, že sme pre vás pripravili čítanie plné inšpirácie. Nižšie som pre vás pripravila malý prehľad toho, čo v tohtoročnom magazíne nájdete.
Prvou knižkou je Diabolský plod, kulinárske krimi od vydavateľstva mamaš. Kniha je o šéfkuchárovi Xavierovi, ktorý zanechal svet vrcholného kuchárskeho umenia a otvoril si malú reštauráciu. Jedného dňa sa mu však na podlahu zrúti mŕtvy reštauračný kritik a Xavier je odrazu podozrivý z vraždy. Keď zmizne aj jeho učiteľ, rozhodne sa vyriešiť túto záhadu. Prezradím vám, že túto knihu si obľúbila aj naša Džejna.
William Gibson napísal knihu Neuromant už v roku 1984 a tento rok ju vydavateľstvo Slovart vydalo po prvýkrát v slovenčine. Začítajte sa do tohto základného diela kyberpunku o hyperpriestorovom kovbojovi a zlodejovi dát, Henrym Dorsett Caseovi.
Ďalšia kniha vás upúta nádhernou obálkou. Hamnet, od vydavateľstva Tatran, predstavuje historický román o rodine najznámejšieho dramatika všetkých čias – Williama Shakespeara. Sústreďuje sa na jeho ženu Agnes, ktorej sa doteraz dostávalo len veľmi málo pozornosti. Príbeh je o láske medzi mužom a ženou, ale hlavne o tej najčistejšej láske medzi matkou a dieťaťom.
Šéfredaktorka časopisu Elle a literárna kritička, Olivia de Lamberterie, sa v knihe Zbohom, smútok snaží vyrovnať so smrťou svojho brata. Pri opise svojho života a rodiny citlivo otvára tému depresie a samovraždy. Snaží sa pochopiť, čo sa stalo a posunúť sa tak ďalej, ale zároveň nechce zabudnúť na minulosť. Knihu vydalo vydavateľstvo Inaque.
Viete, kto bol Najbohatší muž všetkých čias? V rovnomennej knihe od vydavateľstva Absynt sa dočítate viac o príbehu Jakoba Fuggera. Po jeho smrti v roku 1525 tvoril jeho majetok približne 2 % celoeurópskej hospodárskej produkcie. V knihe zistíte, ako sa mu podarilo vybudovať toto obrovské impérium, ako vyprovokoval predaj odpustkov, dostal k moci Habsburgovcov a ovplyvnil vznik Rakúsko-Uhorska.
Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, či sú bežné veci v našom živote navrhované viac pre ženy alebo pre mužov? Knižka Neviditeľné ženy od vydavateľstva Grada vám na základe podložených faktov a štatistík ukáže, že ženy sú v dnešnom svete viac znevýhodňované, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Nie je to však ďalšia knižka o feminizme, práve naopak, ponúka iný pohľad na túto tému a je určená, ako pre ženy, tak aj pre mužských čitateľov.
Grafický román Vo vlnách vydalo vydavateľstvo Absynt a autor v ňom rozpráva o svojich dvoch láskach – o Kristen, ktorú mu príliš skoro a rýchlo vzala rakovina, a o surfingu. Vytvoril nádherný príbeh o krehkosti lásky a o sile priateľstva spojený s vášňou pre jazdu na nespútaných morských vlnách. Ako hovoria vo vydavateľstve – Túto knihu napísala láska!
Výber kníh z magazínu Knihy roka 2021 ukončím touto nádherou! Vitaj v múzeu je bohato ilustrovaná knižka o slovenských múzeách od vydavateľstva Slovart. Detskému čitateľovi vysvetlí, ako sa do múzea dostanú predmety, čo sa s nimi deje ďalej a kto sa o ne stará. Nájdete v nej približne 40 slovenských múzeí.
Ak vás môj výber zaujal a chcete vedieť, ktoré ďalšie tituly sa dostali do magazínu Knihy roka 2021, neváhajte a navštívte stránku www.martinus.sk/knihyroka 🙂