Čo si prečítať toto leto?

Autor článku: Alexandra Krchnavá
Článok vyšiel: 14. augusta 2024
Zdieľať článok:

Aké sú tvoje najobľúbenejšie letné aktivity, samozrejme, okrem čítania?

Aká je tvoja vysnívaná letná destinácia?

Ako vyzerá tvoja knižnica?

Aké knižky si najčastejšie kupuješ?

Aký typ hudby počúvaš pri čítaní?

Aký film alebo seriál máš rád/rada alebo ťa naposledy zaujal?

Každý niekedy súdi knihu podľa obalu – akú obálku majú knihy, ktoré ťa (v dobrom slova zmysle) zaujmú na prvý pohľad?

A posledná otázka – na čom si pri čítaní najradšej pochutíš?

Čo si prečítať toto leto?
Cool knihy v angličtine
Tebe by sa mohli páčiť cool knihy, ktoré sú horúcimi novinkami a zatiaľ neboli preložené do slovenčiny. Angličtina v nich nie je veľmi náročná, s maturitnou úrovňou ich zvládneš ľavou zadnou! Všetky sú paperbacky a žiadnemu cool bookstagramerovi či bookstagramerke tento rok nechýbajú na nočnom stolíku. Odporúčame napríklad Good Material od Dolly Alderton, ktorá je o rozchode, písaná s horkosladkým humorom, ktorý je autorke vlastný. Sadnúť by ti mohla tiež kniha Blue Sisters od Coco Mellors o sesterstve, rodinných väzbách, a tiež o závislosti. Do tretice je naším tipom kniha Butter od Asako Yuzuki preložená z japončiny. Je o vrahyni-kuchárke, vzťahu japonskej kultúry k jedlu a body-image a je to po všetkých stránkach obohacujúce čítanie!
Poriadne bichle
Máme pocit, že by sa ti mohla páčiť kniha, ktorú neprečítaš za jedno popoludnie, ale chvíľku s príbehom pobudneš. Odporúčame ti mrknúť sa na Láskavé bohyne od Jonathan Littell, ktoré sú brilantne a čítavo napísané, založené na skutočných udalostiach a nastavujú zrkadlo ľudstvu. Na oddych nie je lepšia detektívna séria ako Galbraithova séria s Cormoranom Strikom, posledný diel Čiernočierne srdce má úctyhodných 1150 strán. Ruku na srdce, neodkladal/a si prečítanie kultového diela To Stephena Kinga doteraz práve preto, že je to taká bichľa? Čo To skúsiť toto leto?
Nevšedné fantasy
Myslíme, že by si sa tento rok mal/a ponoriť do fantasy svetov, ktoré sú na míle vzdialené od toho nášho. Vybrali sme pre teba tipy na fantasy čítanie, ktoré sú pre nás jedinečné a niečím nevšedné. Babylon od R.F. Kuang bolo presne také čítanie - ktorý príbeh vás vtiahne do 19. storočia medzi prekladateľskú obec, má omamnú dark academia atmosféru a napríklad aj queer linku? Je to ale kniha pomalšia, ktorá si vyžaduje ponorenie sa do príbehu. Naopak veľmi jednoduchý príbeh, ktorý pohladí po duši, je kniha Legendy & Latte. Orkyňa Viv sa v nej rozhodne opustiť život plný násilia a krviprelievania a otvoriť si kaviareň. Ak ale ešte nemáš prečítaný dračí fenomén Štvrté krídlo Rebeccy Yarros, mal/a by si to napraviť, onedlho vychádza druhý diel!
Životopisné knihy, ktoré nie sú nuda
Myslíme, že by si sa mal/a mrknúť na životopisy slávnych osobností, ktoré sú ale skvele spracované a v žiadnom prípade nie sú nudné. Napríklad Som rada, že moja matka zomrela americkej herečky Jennette McCurdy je citlivou spovedou o problematickom vzťahu s matkou a krehkosti úspechu vo veľmi mladom veku, a predsa sa číta úplne sama. Kniha Nestratiť sa sama sebe je brilantný rozhovor Erika Taberyho s našou bývalou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, ktorý nám približuje vnútro tejto vždy slušnej, pokornej a pokojnej političky. A tiež musíme odporučiť knihu Impérium bolesti s podtitulom Tajné dejiny dynastie Sacklerovcov, tá je príbehom jednej bohatej dynastie, ale zároveň aj podobenstvom o chamtivosti dvadsiateho prvého storočia.
Zdieľať článok:
O autorovi
Alexandra Krchnavá
Alexandra Krchnavá
Alex je social media špecialistka, ktorá sa v Martinuse stará o naše sociálne siete. Rada sa stratí v dobrom príbehu a okrem toho, že zvyčajne číta súčasnú beletriu, má slabosť aj pre fantasy knihy a komiksy.
ďalšie články autora

Zaujímajú ťa novinky z knižného sveta? Prihlás sa na odber nášho newslettra.