Dnešnými knižnými tipmi, ktoré sme si pre vás pripravili, kraľujú Nobelové ceny, ženy a overené mená autorov. Vsadili sme tentokrát na istotu. Okrem toho však prinášame ukážku kníh, ktoré vás prevedú svetom – od Ameriky, cez Čínu, Rakúsko či Česko. Stačí si len vybrať…
Jiří Stránsky, Milan Lasica – Dopisy bez hranic
V dnešnej modernej dobe, sa veľká časť konverzácie realizuje cez elektronické médiá. Ľudia sa už naučili vyjadrovať sa na 160 znakov, aby sa im to zmestilo do jednej SMS, zvykli si už aj na posielanie e-mailov rodine, kamarátom a známym. S priateľmi zas upevňujú vzťahy cez chat. Ľudia už neposielajú listy či pozdravy ani na sviatky, ako to bývalo zvykom. O tom, že už pravdepodobne zastaralý spôsob komunikácie prostredníctvom listov, má predsa len svoje čaro čitateľov presviedča kniha Dopisy bez hranic. Ide o súbor dvojročnej korešpondencie, ktorú si medzi sebou vymenili Milan Lasica a Jiří Stránský. V listoch je noblesa, nápaditosť, vtip a charizma, obom pánom príznačná. Okrem toho však publikáciu vylepšujú aj fejtóny oboch autorov.
Francis Scott Key Fitzgerald – Krásni a prekliati
Krásni a prekliati je názov knihy Francisa Scotta Key Fitzgeralda, zároveň je to však pomenovanie celej generácie, ktorej bol sám Fitzgerald členom a zároveň o nej písal v svojich dielach. Ide o generáciu mladých a stratených ľudí. Generáciu, ktorá našla svoju cestu v alkohole, neviazanosti, hudbe a tanci. Autor bol veľkým vizionárom, ktorý predvídal a opisoval stratenú generáciu povojnovej americkej spoločnosti. Sám nakoniec do tejto stratenej generácie patril. V knihe Krásni a prekliaty opisuje vzťah medzi mužom a ženou. Príbeh je inšpirovaný manželstvom F. Scottom Fitzgeralda a Zeldou Sayrovou. Vzťah hlavných postáv Anthonyho a Glorie ich však ničí. A to najmä ich nevyrovnané postavenie a povahy.
Michal Vieweg a kolektív – Povídky o mužích
Michal Viewegh je autor, ktorého čitatelia spájajú s viacerými bestsellermi. Medzi jeho najznámejšie knihy patrí napríklad Výchova dívek v Čechách, Báječná léta pod psa, Účastníci zájezdu či Román pro ženy. Momentálne vychádza dielo Povídky o mužích, v ktorej osem autorov píše nielen o mužoch. Príbehy opisujú súboj mužov o život, aký by chceli mať, ale niečo im v tom bráni. Autori hovoria o ľúbostnom živote, o sexe, ale aj o priateľoch. Povídky o mužích je dvadsiaty šiesty zväzok z edície Česká povídka. Viewegh publikoval v tejto edícii poviedku napríklad aj v knihe Tos přehnal, miláčku… Tento autor už mnohokrát dokázal, že jeho knihy prakticky nemôžu sklamať. Niet preto dôvodu nedôverovať práve tejto… 🙂
Hora duše – kniha ktorá priniesla svojmu autorovi Gao Xingjianovi v roku 2000 Nobelovú cenu. Stal sa tak prvým čínsky píšucim autorom, ktorý si mohol prevziať najväčšie svetové ocenenie za literatúru. Kniha pritom vyšla už v roku 1990 na Taiwane. Dnes už je preložená do asi tridsiatich jazykov. Xingjian však v knihe nečerpá len z čínskej kultúry a tradície. Kniha v sebe spája aj odkaz a znaky modernej európskej literatúry. Európsku kultúru autor pozná aj vďaka tomu, že sám v súčasnosti žije vo Francúzsku. Kniha je o hľadaní cesty vlastným životom. Do kontrastu sa dostáva rozprávanie mladého intelektuála, ktorý objavuje krásy čínskeho vidieka s dialógmi medzi mužom a ženou, ktoré sú možno až príliš zasiahnuté vzájomnými nezhodami.
Elfriede Jelineková – Vyvrhelové
Nobelovú cenu získala aj rakúska autorka Elfriede Jelineková, ktorej práve vyšla kniha Vyvrhelové v českom preklade. Jelineková v svojich knihách často rieši problémy a pocity žien v dnešnom svete. V románe Vyvrhelové sa tiež zamerala na pocity dnešného človeka. Nerozoberá však primárne ženu, ale skupinu ľudí. Štvorica v zložení Anna, Rainer, Sophie a Hans bojujú so svetom staršej generácie a aj voči jej predstaviteľom. Robia to svojsky – prepadávajú ľudí, okrádajú rodinných príslušníkov, terorizujú a týrajú blízkych. Jelineková opisuje dnešné Rakúsko, a robí to jedinečne. Prináša príbeh plný vzdoru, utláčania, boja s predkami, ale aj dejinami. Ak máte chuť na „poctivú“ literatúru, ktorej cieľom nie je len šokovať, ale hlavne skutočne nastaviť zrkadlo dobe, určite siahnite po tomto románe.
Barbara Nesvadbová – Beštiár & Halina Pawlivská – Proč jsem se neoběsila
Ženy pre ženy. Tak by sme mohli nazvať záverečný tip. Patrí do neho kniha Barbary Nesvadbové Beštiár a Proč jsem se neoběsila od Haliny Pawlovskej. Prvá z nich je o žene, ktorá sa rozhodla zmeniť svoj život kvôli neúspešnému vzťahu. Ako to našepkáva názov, chce byť beštiou a naozaj sa tak začne aj správať. Otázkou je, čo jej to spôsobí a aké to bude mať následky pre ňu a jej okolie. Proč jsem se neoběsila je zas zbierka poviedok známej českej autorky. Obe knihy sú plné humoru, nadhľadu a irónie. Opisujú ženy, ich svet, myslenie a problémy. Či ich však dokážu vyriešiť je otázne, dôležitejšie je však to, že dokážu čitateľov odreagovať, pomôcť im nájsť nadhľad či ak nič iné, tak aspoň ich zabaviť.