Nastáva to najkrajšie obdobie roka – leto a s ním spojené dovolenky a prázdniny! Detské oči začínajú nadobúdať taký zvláštny, zasnený pohľad, ktorý je zaostrený skôr o týždeň do budúcnosti než na súčasnosť. A niet sa im čo diviť! Veď aj my, zatvorení v kanceláriách už len listujeme katalógmi cestovných kancelárií a tešíme sa, kedy vypadneme k moru a Mochitu. 🙂 Ale k dobrej dovolenke patrí aj dobra kniha. Preto sme vás pripravili hneď dva výpredaje, kde zoženiete výborné knihy za ešte lepšie ceny (Veľký dovolenkový výpredaj a Skvelé romány od 2 EUR). A ak by ste si nevedeli vybrať z našich výpredajov, tak sa určite pozrite na dnešné tipy. Novinky, ktoré vás zaručene nesklamú!
Predstavovať slovenskému čitateľovi Borisa Filana by bolo ako rozprávať Flemingovi o penicilíne. A preto sa tomu vyhneme a vrhneme sa rovno na predmet záujmu jeho najnovšej knihy – PrešpoRock (Spomienky starého optimistu). Na Slovensku asi niet iného mesta, ktoré by vzbudzovalo toľko búrlivých emócií ako práve naše drahé hlavné mesto. Milovaná i nenávidená, preklínaná i velebená – jednoducho Bratislava. Boris Filan ju však vníma predsa len trochu inak – vníma ju ako rodné mesto, miesto, kde pozná každý kameň, miesto, kam sa môže vždy vrátiť, a kde sa bude cítiť vždy doma. Veď ako vraví on sám: „Aj keby som sa v živote nikam nepohol, spoznal som dôverne mnoho miest: Prešporok, Presburg, Willsonovo město, Pozsony, Bratislavu, Blavu, Paštekár City. Moja Bratislava – na jar unavená ako po výprasku, na prelome júna a júla balkánska, polonahá, od konca augusta karpatská, zafarbená jeseňou a voňajúca burčiakom. A celkom ináč naladená so zamrznutým Dunajom a prikrytá snehom. Bratislava je iná planéta v daždi a iná v slnečnom dni. Iná je v stredu, iná sobotná, nedeľná a pondelňajšia. Mesto, z ktorého by človek utekal, keď v ňom žije, a hneď by sa nasťahoval, keby žil inde.“ Obrovskou výhodou Borisa Filana je, že vďaka svojmu literárnemu talentu dokáže originálnym spôsobom vyjadriť to, čo by u iného autora vyznelo gýčovito. Ak teda aj vy patríte k tým, ktorý majú naše malé veľké mesto na Dunaji radi, určite siahnite po knižke PrešpoRock a nadýchnite sa atmosféry starej Bratislavy…
V hudobnom priemysle existuje pojem „one-hit-band“, ktorým sa označuje skupina, ktorá sa preslávila jedným jediným hitom, ale svoj úspech už nebola nikdy schopná zopakovať. Podobné prípady poznáme aj z literatúry a s určitými výhradami by sa dalo povedať, že do tejto skupiny patrí aj Bram Stoker, ktorý kedysi napísal prvý skutočný upírsky román Dracula. Jeho životné dielo, knihu, vďaka ktorej sa navždy a nezmazateľne zapísal do dejín literatúry. Zároveň je to však aj kniha, ktorá zatienila akékoľvek predchádzajúce aj nasledujúce Stokerove romány. A pritom je to večná škoda, lebo Stokerov literárny talent sa rozhodne nevyčerpal v Draculovi. Žiarivým príkladom môže byť aj jeho málo známy román Hadí zámek o ženskom ekvivalente Drakulu. Lady Arabella slúži strašnému monštru. Po nociach saje krv svojich obetí, pričom ich duše vysáva netvor, ktorý sídli hlboko v útrobách jej zámku. Klasický horor so všetkým, čo k tomu to žánru patrí…
Putovanie po najväčších záhadách Slovenska
Prázdniny už klopú na dvere a všetci sa priam trasú, ako zbalia kufre a vyrazia do sveta. Za morom, slnkom a zážitkami, aké na Slovensku nemáme. Alebo predsa len máme? Veď aj taká malá krajina ako je Slovensko má bohatú a mystikou opradenú históriu, ktorej záhady pretrvávajú dodnes. Stačí sa s nimi zoznámiť – ideálne najskôr v knihe a potom priamo na mieste. Spoznajte záhady Slovenska, aké by nám mohli závidieť aj Templári! Nálezy tajomných objektov, bájne stvorenia a záhadné javy dodnes vzbudzujú záujem a vyvolávajú otázky nielen laikov, ale i vedcov. Krvavý príbeh Alžbety Báthoryovej, lietajúci mních Cyprián či návšteva z vesmíru a tajomné poklady v útrobách zeme sú len zlomkom toho, čo sumarizuje publikácia Putovanie po najväčších záhadách Slovenska . V podaní Jana A. Nováka predstavuje cesta po kraji pod Tatrami vzrušujúci pohľad za oponu historických udalostí a tajomstiev prírody.
Ali Tariq – Piráti Karibiku (Chávez – Morales – Correa – Castro)
Ak vám pri pohľade na názov tejto knihy zasvietili očká nadšením, že sa opäť dozviete niečo nové o večne opitom, ale nepochybne šarmantnom kapitánovi Jackovi Sparrowovi, tak si tentoraz nechajte zájsť chuť. Táto publikácia pojednáva o pirátoch, ktorí sú oveľa nebezpečnejší, reálni a vo svojej dobe pravdepodobne minimálne rovnako šarmantní ako Jack. Svoju pravú tvár ukázali, až keď bolo pre milióny ľudí v Južnej Amerike neskoro. Autor Ali Tariq bol dlhé roky zahraničným korešpondentom britského denníka Guardian a svoje bohaté skúsenosti zúročil práve v tejto knihe. Autor nám podrobne predstavuje bolívarskú revolúciu Huga Cháveza vo Venezuele, jeho vzťah k USA a neoliberalizmu a porovnáva ho s nemenej známym Fidelom Castrom, ktorý Chaveza v nemalej miere ovplyvnil. Svoju pozornosť ale venuje aj bolívijskému prezidentovi Eva Moralesovi a ekvádorskému prezidentovi Rafaelovi Correovi. Ak sa teda chcete dozvedieť, ako sa Južná Amerika dostala tam, kde je teraz, tak toto je jednoznačne kniha pre vás.
Welzer Harald – Můj děda nebyl nácek
A teraz tu pre zmenu máme knihu, ktorá sa venuje takzvanému fenoménu kolektívnej pamäti. A to pamäti obdobia, na ktoré by chceli zabudnúť aj mnohí na Slovensku. Za všetky hrôzy nacistického Nemecka môžu samozrejme nacisti, ale čo sa stane, ak začnete pátrať po nacistoch v pamäti dnešných Nemcov? Čo myslíte, koľkých nacistov v nej nájdete? Práve k tomu kroku sa odhodlal nemecký historik Welzer Harald , ktorý vyspovedal tri generácie nemeckých rodín a pátral v ich spomienkach po obrazoch druhej svetovej vojny len preto, aby dospel k šokujúcemu záveru. Súčasné nemecké rodiny si z tohto obdobia veľmi dobre vybavujú vlastné utrpenie, bombardovanie Spojencov, hlad, prenasledovanie a odvlečenie do ruského zajatia. Na beštiálne činy nacistov si však nespomína nikto. Namiesto toho sa stále znova stretávame s výrokom „Dedo nebol nacista“. Aj to je obraz fungovania ľudskej pamäte, s ktorým máme aj na Slovensku bohaté skúsenosti, stačí si spomenúť na obdobie prvého Slovenského štátu.
Adrian Tierney-Jones – 1001 Beers You Must Try Before You Die
Ide leto a s ním aj horúce počasie, ktoré priam praje nejakému odvážnemu plánu. Napríklad ochutnať aspoň polovicu z 1001 pív, ktoré musíte vyskúšať predtým, než zomriete! 🙂 Nie, nenahováram vás, aby ste sa stali alkoholikmi. Pivo je však najrozšírenejší alkoholický nápoj na svete a každý národ sa k jeho vareniu stavia trochu inak. Práve vďaka tomu vznikli desaťtisíce rôznych druhov pív. Ak teda aj vy patríte k fanúšikom alebo nadšeným konzumentom tohto zlatistého moku, tak kniha 1001 Beers You Must Try Before You Die je ako stvorená pre vás! Publikácia vám predstaví tie najznámejšie pivá z celého sveta, či už slávne anglické pivá, nové americké, alebo české a nemecké ležiaky. Dokonalý turistický sprievodca letným počasím! 🙂