Nie je to síce detektív v pravom slova zmysle, ale proti zločinu bojuje vytrvalo. Elegán, tak trochu Don Juan, každopádne príťažlivý Angličan jazdiaci na autách značky Aston Martin s krycím menom 007 – James Bond, je ďalšou slávnou literárnou postavou. Väčšina má tajného agenta zafixovaného ako postavu patriacu filmovému plátnu. Ale ako to už býva zvykom pri kultových filmoch, aj táto filmová postava má knižnú predlohu.
Stvorenie vynikajúceho agenta v službách Jej veličenstva má na svedomí Ian Fleming. A nebol to spisovateľ, ktorý sedel za stolom a len fantazíroval o tajných službách. Bol to príslušník tajnej služby, ktorý písal. Takže nie je všetko iba výplod fantázie, ale kúsok pravdy o fungovaní špionáže sa nájde aj v príbehoch o Bondovi. Ian Fleming pochádzal zo zámožnej anglickej rodiny. Jeho otec bol členom parlamentu a starý otec bol významný bankár. Zázemie v skutku dobré. Ianovi boli dopriate výborné školy. O štúdium, najmä na Etone, sa však príliš nezaujímal. Prednosť dával atletike a akademické povinnosti prechádzali tak nejak pomimo neho. Keď sa musel rozhodovať pre budúce povolanie, veľmi ho lákala diplomacia, ale tento smer bol dopriaty jeho staršiemu bratovi a tak sa musel rozhodnúť pre iné povolanie. A ním sa na krátku dobu stala žurnalistika. S perom , papierom a reportážami mu to šlo dobre. Natoľko, že sa zamestnal pre agentúru Reuters. Práca novinára ho tešila, no napriek tomu sa rozhodol prijať ponuku pre banku Gull and Co. A v bankárskej tradícií rodiny pokračoval. Vo vysokých politických kruhoch bol mladý Fleming evidovaný ako mimoriadne schopný mladý muž. A tak ani pri povolaní bankára nevydržal dlho. Bola mu totiž ponúknutá práca pre námornú kontrarozviedku Kráľovského námorníctva. Ani túto ponuku neodmietol. Aj v prostredí rozviedky sa zorientoval rýchlo. A aj rýchlo napredoval, nasledovalo jedno povýšenie za druhým.
Práve toto prostredie bolo mimoriadne inšpiratívne pre písanie. A tak Ian Fleming skombinoval svoje súčasné zamestnanie s bývalou prácou novinára a na svete bol agent 007. Počet kníh, v ktorých zobrazil Bondove dobrodružstva je dovedna 14. Od roku 1953 do roku 1966 napísal každý rok jednu „Bondovku“. Úspech bol obrovský. Knihy obsahovali všetko čo mužov priťahovalo k čítaniu. Zásadový muž s tvrdým výcvikom, vzdelaný, jazdil zásadne v drahých, vynikajúcich autách a ženy mu padali k nohám a to všetko v prostredí špionáže, plnej šialených dobrodružstiev. V momente, keď sa Bondove misie dostali aj na filmové plátna, zostali očarené už aj ženy. A bodaj by nie, keď si agenta 007 zahrali také sexsymboly ako Sean Connery, Timothy Dalton a azda najpríťažlivejší Bond všetkých čias Pierce Brosnan. Filmy sa stali okamžite kasovými trhákmi a v podstate kultovou záležitosťou. Agent s povolením zabíjať – to sú tie dve nuly v názve, pripútal ku knihám alebo televízorom množstvo ľudí. Pre mužov je tam dostatok dobrodružstva, fascinujúcich technických hračiek, pre ženy potrebná dávka romantiky a navyše, je to britský gentleman, takže…
Keď Ian Fleming začal písať prvý román s názvom Casino Royale, určite sa mu ani nesnívalo o popularite, ktorú mu 007 vyslúži. Darmo, štatisticky to stále vychádza ,čo sa námetov s detektívnou tematikou týka, v prospech Veľkej Británie. Fleming, Ian Fleming je toho dôkazom. Na druhej strane, zajtrajšok nikdy neumiera…
Foto: Horst Tappe/Hulton Archive/Getty Images / valuablebook.files.wordpress.com