Najstručnejšie obsahy literárnych diel (a ešte k tomu v obrázkoch)

Autor článku: Daniel Hevier
Článok vyšiel: 30. októbra 2009
Zdieľať článok:

Henrik Lange - 90 klasických knih pro lidi v kalupuJe to sen všetkých študentov, zvlášť maturantov. Konečne sa im dostávajú do rúk také stručné obsahy literárnych diel, aké je len možné urobiť. A aby sa nemuseli predierať džungľou písmen a znakov, tak to dostávajú v tej najstráviteľnejšej forme – vo forme komiksu. Celé to napísal a ilustroval Henrik Lange a volá sa to 90 klasických knih pro lidi v kalupu. Kto by nevedel, čo je to kalup, tak to znamená galop. A kto by nevedel, čo je to galop, tak to je klus, cval, náhlenie, frmol, nestíhačka, jedným slovom to, v čom väčšina z nás žije.

Táto kniha má na začiatku pôvabné upozornenie: „Nakladatel, autoři apřekladatel nenesou jakoukoli právní zodpovědnost za důsledky, jež mohouplynout z použití informací obsažených v této knize.“ Samozrejme, že k tejto klauzule sa pripájam aj ja, pretože by som bol nerád medzi stíhanými za to, že niekto na základe tejto knihy nezmaturuje.

Ale o čo ide: ide o tú najdôležitejšiu vec z nášho literárnovýchovného procesu na všetkých stupňoch škôl. A tou sú obsahy literárnych diel. Nie je dôležité, či literatúru milujete, či čítate knihy, či zanechávajú na vás nejaký citový dosah, či viete zaujať k nim svoje stanovisko, ide o to, či viete vyrozprávať, prípadne napísať obsah. A ak nie napísať, aspoň opísať. Obsahy literárnych diel sa stávajú najvyhľadávanejšou komoditou na internete a v obchode medzi školákmi. Nuž, táto kniha obsahuje takmer stovku obsahov. A nie sú to hocijaké diela: Od Adamsovej Ďalekej cesty za domovom až po Zolovu Terezu Raquinovú. Nájdete medzi nimi väčšinu maturitných otázok.

Autori pristupujú k vyrozprávaniu obsahu veľmi kreatívne. Na ľavej strane každej knižnej dvojstrany uvedú prvú a poslednú vetu tej-ktorej knihy. Napríklad: „Nejlepší by bylo popisovat události den po dni.“ A: „Staveniště Nového nádraží je silně cítit vlhkým dřevem: zítra bude v Bouville pršet.“ Určite ste spoznali prózu Hnus od Jeana-Paula Sartra. Alebo: „Co teda jako bude, he?“ „A všechen ten físíz.“ To bol zas Mechanický pomaranč Anthonyho Burgessa.

Ale vlastný tvorivý vklad autor prezentuje až pri komiksových interpretáciách dotyčných kníh. Napríklad Bielu veľrybu vtesnal do troch komiksových okienok: 1. Mladý Izmael touží po dobrodružství, a tak se dá najmout na velrybářskou loď, který velí kapitán Achab. 2. Plujou po moři anehledají normální velryby, ale jednu konkrétní velrybu, kterou je Achabposedlý: Moby Dicka. 3. Jako všechny nezdravé posedlosti i tahle končí tragicky, poněvadž všichni zahynou, tedy kromě Izmalea, který se zachráníplující rakvi. Ach, ta ironie!“ S výnimkou poslednej vety môžete túto zrýchlenú charakteristiku použiť pri akejkoľvek odpovedi a garantujem vám, že už neprepadnete. V niektorých prípadoch môžete dokonca získať celkom dobrú známku.

Irónia, vtip, sarkazmus sú, mimochodom, prítomné na každej stránke tejto knihy. Pátos Salingerovej novely Kto chytá v žite je takto sparodovaný: „Holdena Caulfielda vyhodí ze školy, tak se rozjede do New Yorku. Holden chodí sklíčeně po Manhatannu a lituje se. Pubertální tíseň se však promění v prozření, když Holden uvidí svou sestru na kolotoči. Tak se rozhodne, že to se školou ještě zkousí.“

Nešťastný Holden mal problémy so školou možno práve preto, že nemal takúto vynikajúcu pomôcku na zvládnutie literatúry. Musel všetky knihy čítať a mal z toho silnú inteligenčnú migrénu.

To, že sú obsahy síce krátke, ale geniálne výstižné, dokážem na nasledujúcom teste. Opíšem obsah z bubliniek jedného vysvetľovacieho komiksu a vy určite prídete na to, o aké literárne dielo ide: „Sal Paradise jezdí sem a tam po Americe a hledá vzrúšo. Dá se dohromady s Deanem Moriartym a odvazuje se spolu víc než Tom a Jerry. Když ale Dean nechá Sala v Mexiku uprostřed oblaku kouře z trávy, Sal se vrátí do New Yorku a s dobrodružstvím má utrum – jako když naposledy potáhnete z jointa.“ Správna odpoveď je – Jack Kerouac Na ceste. Že sa to dalo uhádnuť? Z toho vyplýva, že táto kniha nie je taká povrchná a ľahkomyseľná, ako by sa zdalo podľa názvu a formy.

Text na zadnej stránke obálky hlása: „Výtečná pomůcka pro všechny nadšené čtenáře, které mrzí, že nemohou přečíst všechny knihy světa, i pro nečtenáře, kterým je to srdečně fuk a nechtějí se čtením ztrácet čas.“ Viem, že ľudí druhej kategórie na tomto portáli nenájdeme. Takže ak nemôžete prečítať všetky knihy sveta (pri dobrej vôli by sa to hádam dalo, len by ste nemohli toľko browsovať po internete), začítajte sa do tejto užitočnej pomôcky. Poklusom klus!

Inšpirolinky:

http://lambiek.net/artists/l/lange_henrik.htm

http://kultura.idnes.cz/zlocin-a-trest-jako-anekdota-da-vinciho-kod-ve-ctyrech-vetach-proc-ne-11r-/literatura.asp?c=A090724_101327_literatura_ob

http://www.reflex.cz/Clanek37495.html

Ukážka z knihy

Zdieľať článok:
O autorovi
Daniel Hevier
Daniel Hevier
Nechcite odo mňa životopis. Ešte som nežil.
ďalšie články autora

Zaujímajú ťa novinky z knižného sveta? Prihlás sa na odber nášho newslettra.