Tak a máme za sebou asi najnapínavejší víkend tohto roka (samozrejme jedine za predpokladu, že sa slovenskí futbalisti neprebojujú do finále MS, ale to asi príliš nehrozí. :-). Niektorí sú nadmieru spokojní, iní nadmieru nespokojní, ale tak už to býva. V demokratických štátoch rozhoduje väčšina, nech už si o jej názore myslíme čokoľvek. Teraz nám už ostáva len kontrolovať, ako nami zvolení politici budú plniť svoje sľuby a zatiaľ si hľadať vzrušenie niekde inde. Napríklad v knihách! Veď práve knihy nám ho ponúkajú toľko, koľko sa nám práve žiada a rozhodne nám z nich nehrozia infarktové stavy. Siahnite po niektorej z našich noviniek a presvedčte sa sami! 🙂
Martin Mózer – Jozef Roháč (Štvrťstoročie na úteku)
Dnešný výber začneme knihou, ktorá mapuje časť našej histórie, o ktorej sa veľa nevie. Meno Jozef Roháč asi nie je známe širokej verejnosti, ale pamätníci si naňho ešte možno spomínajú z čias dávno minulých, kedy dostal od vtedajších autorít nálepku superzločinca. Jozef Roháč prvýkrát na seba upozornil tým, že uniesol komunistického papaláša. Išlo o vysokého štátneho úradníka a priateľa prezidenta Gustáva Husáka. Toho chcel použiť ako rukojemníka pri násilnom prechode československo-rakúskych hraníc. Autor Martin Mózer odkrýva zákulisie tohto únosu, ktorý bol dlhé roky zahalený rúškom tajomstva. Jedným z dôvodov bolo to, že prípad patril do sféry záujmu komunistickej tajnej polície (ŠtB). Nemenej závažnou kapitolou je Roháčov útek z najstráženejšieho väzenia v Ilave. Roháč bol jediným väzňom, ktorému sa odtiaľ podarilo utiecť. Prečítať si zaujímavé osudy Jozefa Roháča môžete v knihe Martina Mózera – Jozef Roháč (Štvrťstoročie na úteku).
Elizabeth Gilbertová – Jedz, modli sa a miluj
A opäť tu máme jednu novinku, ktorá vlastne ani nie je novinkou. Veď knihu Jedz, modli sa a miluj si mnohí z vás kúpili už v roku 2008. A bolo vás toľko, že sa kniha rýchlo vypredala. Vydavateľstvo Tatran vyslyšalo nekonečné prosby uchvátených čitateľov a román o „žene, ktorá sa vybrala do Talianska, Indie a Indonézie, aby tam našla všetko…“ si môžete opäť kúpiť! Pôvabný, inteligentný a mimoriadne zábavný príbeh o tom, ako Elizabeth Gilbertová opustila všetko, po čom iné len túžia len preto, aby získala viac, rozpráva autorka s vervou, humorom a prenikavým pohľadom, ktorým priťahuje ľudí ako magnet. Elizabeth Gilbertová je zarytá cestovateľka, skvelá rozprávačka, pričom terčom jej jedovatého humoru je často ona sama. Nenechajte si ujsť tento pútavý román, veď už na jeseň budete mať možnosť porovnať ho s jeho filmovým spracovaním, v ktorom si hlavnú úlohu zahrala Julia Roberts. Uvidíte, že aj tak sa potvrdí staré pravidlo, že „kniha je vždy lepšia ako film“. 😉
Natasha Solomonsová – Zoznam pána Rosenbluma
V záplave prvoplánových románov o upíroch, tajných službách, nadnárodných korporáciách, alebo hlbokých pravdách, ktoré ukrýva vesmír pred každým, okrem akéhosi priemerného autora z Balíkova, si skutočne vychutnávam knihy, ktoré sú pôvabné, nevtieravo vtipné, láskavé a veľmi múdre. A presne takou knihou je román britskej spisovateľky Natashy Solomonsovej s príznačným názvom Zoznam pána Rosenbluma (alebo Ako sa stať Angličanom), ktorý vlastne dokonale vysvetľuje dej románu. Nemecký židovský pár Jack a Sadie Rosenblumovci pred druhou svetovou vojnou emigruje do Veľkej Británie. Pán Rosenblum sa do Anglicka sťahuje s pevným odhodlaním stať sa pravým Angličanom na nerozoznanie od domácich. Vojna však skončila pred ôsmymi rokmi a on stále naráža na problémy, ktoré mu komplikujú život v tých najneočakávanejších momentoch. A jeho manželka, ktorá je pre zmenu pevne rozhodnutá držať sa pôvodných zvykov a tradícií mu tiež vôbec nepomáha. Jack sa preto rozhodne pre finálny krok, ktorý mu má umožniť dokončiť zoznam všetkých anglických zvykov a tradícií, ktoré musí zvládnuť, aby sa stal plnohodnotným Angličanom – presťahuje sa aj so ženou ďaleko na anglický vidiek, kde je všetko tak britské, ako sa len dá…
A máme tu ďalší príspevok do neustále sa rozširujúcej zbierky severskej detektívky. Len tak ďalej, veď práve autori zo severských krajín neustále potvrdzujú, že ich knihy sú veľmi atmosférické, premyslené a napínavé. Iný nie je ani nórsky spisovateľ Jo Nesb?, ktorého slovenskí čitatelia už dobre poznajú. Jeho hrdinu – inšpektora Harryho Holea si obľúbili už v jeho románoch Zrada a Bohyňa pomsty a neboli sami – Jo Nesb? predal po celom svete už milióny svojich románov. Najnovší slovenský prírastok Diablova hviezda jeho status určite len potvrdí. Harry je tentoraz skutočne zúfalý. Ani fanatické úsilie mu nepomohlo dokázať kolegovi Tomovi Waalerovi vraždu, no pripravilo ho o najbližších. Keď polícia nájde zavraždenú ženu s odseknutým prstom na ruke, Harry má na prípade spolupracovať práve s Waalerom…
Meno Paul Johnson je určite známe každému, kto sa niekedy aspoň okrajovo zaujímal o históriu. Veď tento mimoriadne populárny britský historik, publicista a autor takých kníh ako Dějiny křesťanství, Dějiny židovského národa alebo Dějiny 20. století sa stal známym hlavne vďaka kvalite svojich publikácií, v ktorých sa vždy snaží v prvom rade o historickú perspektívu a nielen o suchý výpočet faktov. Vo svojej najnovšej knihe sa rozhodol venovať životu jedného z najznámejších a pravdepodobne aj najvýznamnejších svetových politikov 20. storočia – Winstonovi Churchillovi. Z jednotlivých rolí Churchilla, ktorý bol počas svojho života vojakom, členom Dolnej snemovne, rečníkom, ministerským predsedom, spisovateľom, maliarom, ale aj náruživým fajčiarom, vytvára plastický obraz Churchilla ako človeka. Osoby, ktorá bola síce výnimočná, ale ktorá bola samozrejme aj veľmi ľudská, a preto nepostrádajúca chyby. Veď mýliť sa je ľudské…. Ak vás teda zaujíma život Churchilla, tak si tú publikáciu rozhodne nenechajte ujsť!