V akom filme si viete predstaviť pre dámy viac ako atraktívneho herca Vigga Mortensena (známeho ako Aragorn z Pána prsteňov) spolu s novopečenou hviezdou upírskych príbehov Kristen Stewart, hviezdou trilógie o Spidermanovi – Kirsten Dunst, a o nič menej známymi Garretom Hedlundom a Samom Rileym? V knižnom príbehu, ktorý znamenal vznik novej generácie. Divné? To je to pravé slovo, pretože presne také to má byť!

Zalovme v pamäti a spomeňme si na stredoškolské časy, konkrétne na hodiny literatúry. Keď sme sa učili o literárnej tvorbe v Amerike, zhruba v 50. – 60. rokoch. Vzniklo hnutie amerických básnikov a prozaikov, ktorí svojou tvorbou a životnými postojmi okázalo demonštrovali nesúhlas s prosperujúcou konzumnou spoločnosťou. Bolo to tak rôznorodé hnutie, že i samotná definícia si protirečí – buď ho možno definovať ako hnutie zbitých životom, ale zároveň i hnutie blažených. Celé hnutie, celá generácia priniesla na svet čosi nevídané. Išlo o beat generation a za jej vznik mohol jeden muž – Jack Kerouac. A jeho kniha Na ceste – príbeh, ktorý sa stal Bibliou celej generácie.

Jack nemal ľahký život – umrel mladý a bol veľkým pijanom. V opilosti sa raz dokonca zapísal do armády, vojenského loďstva i pobrežnej hliadky – všetko v jeden deň. Z námorníctva ho vylúčili, podobne dopadol aj s Kolumbijskou univerzitou. A čo sa jeho tvorby týka, za dielo The Subterraneans mu štúdio Metro-Goldwyn-Mayer zaplatilo 15 000 dolárov (čo by dnes predstavovalo sumu 100 000 dolárov – Jack si za tieto peniaze kúpil svoj prvý dom). Ale aj tu ho postretla smola – za dielo Na ceste mu bolo ponúknutých 110 000 dolárov (dnes by to bolo 750 000), no jeho agent mu poradil ponuku odmietnuť a očakávať lepšiu sumu. A tá neprišla, dielo ostalo nesfilmované. Až dodnes.

A teraz tá skvelá správa – už budúci rok by mal do kín doraziť film Na ceste s hviezdnym hereckým obsadením, ktoré som popísal hneď na začiatku článku. Čo môžeme čakať? Veľa rokov sa Jack túlal po U.S.A. v spoločnosti bohémov, cestoval vo vlastných i kradnutých autách, nevyhýbal sa sexuálnym výstrelkom, braniu drog, filozofoval v duchu zen-budhizmu, bol tiež zaujatý jazzom. Striedal jedno zamestnanie za druhým – česal bavlnu, pracoval na cestách… Na jednej svojej výprave sa stretol s Nealom Cassadym, ktorý sa stal predlohou pre literárnu postavu Deana Moriartyho v románe Na ceste. Dielo je považované za beatnický manifest, za klasický dokument časti americkej mládeže 50. rokov, ktorá odmietla ideál mladého úspešného Američana, snažila sa byť čo najmenej závislá na materiálnych veciach, milovala jazz a pod vplyvom východných filozofií volila cestu protestu a úteku od civilizačných vymožeností smerom k okamžitým duchovným a telesným pôžitkom. Dejovú kostru románu tvorí práve reťaz najrôznejších autorovych zážitkov – rozprávač Sal Paradise sa s Deanom Moriartym vydáva na púť Amerikou, túla sa od Atlantiku po Pacifik, povaľuje sa v zapadnutých uličkách, žije životom darebákov, hovorí o Nietzschovi, Proustovi, Hemingwayovi. Obaja usiľujú o život nie správny, ale prinášajúci uspokojenie. Dosahujú toho zbesilým zbieraním životných skúseností, ale tiež drogami, sexom a jazzom.

Nám ostáva len dúfať, že strieborné plátno sa dočká kvalít románu, a herci Garret Hedlund (Moriarty) a Sam Riley (Paradise) spolu s ostatnými hviezdami predvedú to najlepšie, čo v nich je.

Zdroj foto: internet

Zdieľať článok:
O autorovi
Ján Švihra

Zaujímajú ťa novinky z knižného sveta? Prihlás sa na odber nášho newslettra.