Knižné tipy: Novinky od Frenchovej, Coelha a ďalších skvelých autorov!
Neustále vychádzajú nové a nové knihy, vďaka čomu je veľmi ľahké prehliadnuť tie, ktoré skutočne stoja za pozornosť. A práve preto vám každý týždeň prinášame výber titulov, ktoré nás upútali, uchvátili a my sme si pri nich povedali: „Tak toto musíme odporučiť aj ďalej!“ Pozrite sa každý pondelok na novinky minulého týždňa a nezabudnite si ich pridať do svojich wishlistov. Prehliadnuť dobrú knihu je až príliš jednoduché.
-
Anna Gavalda – Prostě spolu
Začnime s autorkou, ktorá je (právom) označovaná za absolútnu hviedzu európskeho literárneho neba. Anna Gavalda snáď ešte ani nenapísala zlú knihu. Jej knihy sú citlivé, napísané veľmi ľahko a čitateľne a napriek tomu, že sa nevyhýba témam, ktoré rozoberá a pozná každý z nás, s ľahkosťou literárneho virtuóza sa vyhába lacným klišé. Anna Gavalda jednoducho píše knihy o každodennom živote, ktoré pohladia na duši. A inak to nie je ani s novým vydaním jej románu Prostě spolu. (Viac info)
-
Paulo Coelho – Rukopis z Akkry
Priznám sa aj bez mučenia a zavádzania – Paulo Coelho nie je môj obľúbený autor. Ale zároveň viem, že v tomto pomerne vynikám, preto upozorňujem na jeho najnovší román Rukopis z Akkry, v ktorom nájdete všetko to, čo urobilo Coelha slávnym a obľúbeným po celom svete. Opäť pôjde o zamyslenie sa nad našimi zásadami a ľudskosťou (ako napr. v románe Démon a slečna Prymová), ale tentoraz sa tak stane na pozadí križiackeho boja o Jeruzalem. Fanúšikovia určite nebudú sklamaní! 🙂 (Viac info)
-
John Steinbeck – Na východ od raja
Sem tam je fajn dopriať si aj klasiku. Je na nej príjemné, že klasika sa stala klasikou, lebo už je zbavená reklamy a marketingu, čas dokázal, že za niečo stojí a jej posolstvo sa ukázalo byť… No dobre, večné možno nie, ale výrazne trvanlivejšie, ako pri iných knihách. 🙂 A keď už klasiku, tak prečo nie jeden z najvýraznejších románov americkej literatúry – Na východ od raja. Pripravte sa na kompozične košaté rozprávanie o niekoľkých generáciách Traskovcov a Hamiltonovcov, ktorých búrlivé a prepletené osudy pripomínajú biblické rozprávanie o páde Adama a Evy či o bratovražednom súperení Kaina a Ábela. (Viac info)
-
Tana Frenchová – Ztracený přístav
Ak máte radi detektívky, potom ste už na autorku menom Tana Frenchová určite narazili. Jeden z najvýraznejších talentov súčasnosti uplne míňa prúd tak populárnej škandinávskej detektívky (niet divu, nemáme so Škandináviou nič spoločné) a nestavia svoje príbehy na ťaživej, temnej atmosférem, ako skôr na výborne a do hĺbky prepracovaných postavách, napínavom deji a prekvapivých zvratoch. A čo je najlepšie – každá jej kniha je lepšia a lepšia! Prvé dve vyšli aj po slovensky (Vtedy v lese a Dokonalá podoba), dalšie si už, žiaľ, môžeme vychutnať len v češtine. Rozhodne to však stojí za to! (Viac info)
-
Terry Deary – Tupohlaví tyrani
Všetci rodičia zvedavých detí pozor! Vyšiel ďalší diel skvelej Hrôzostrašnej histórie, ktorá už tradične dokazuje, že dejepis nemusí byť nudný, plný memorovania a nezáživných rokov a mien. Ako naznačuje už názov, tentoraz sa autor celej série Terry Deary zameral na vládcov, diktátorov, kráľov, tyranov a iných „ľudomilov“. A tak sa decká dozvedia mnoho zaujímavého o rímskych cisároch, ruských cároch, ale aj moderných diktátoroch. Doprajte im záživné čítanie, na základe ktorého privedú do pomykova aj svojho učiteľa dejepisu. 🙂 (Viac info)
-
Anna Arutunyan – Putinovo tajomstvo
Minulý týždeň sa síce spomínal hlavne ten český prezident, ale čo si budeme vravieť – ten ruský je predsa len trochu „iná liga“. Obzvlášť ak hovoríme o najvýraznejšej postave ruskej politiky posledných 15 rokov a zároveň o jednom z najmocnejších mužov sveta, ktorý vládne Rusku železnou rukou. Na mysli máme samozrejme Vladimíra Putina. Jeho životný príbeh je fascinujúci a množstvo detailov, o ktorých sa v bežnej tlači nedočítame nám ponúkne novú perspektívu, ako pozerať na muža, ktorý zmenil jeden z najdivokejších štátov sveta. (Viac info)