Vianoce sa každým dňom neúprosne blížia. Supermarkety sú obvešané ozdobami, pred niektorými sú už postavené vianočné stromčeky. V letákoch už obchodníci lákajú na vianočné zľavy. Ak však patríte k tým, ktorí neobľubujú preplnené obchody a stres z výberu darčekov, môžete sa pred náporom nákupnej horúčky všetkých naokolo obrniť a predbehnúť ju. V praxi to znamená, že sa vyzbrojíte darčekmi pre blízkych dopredu, a to napríklad aj z tepla domova. Prinášame vám pár tajných tipov, ktoré vám môžu pomôcť vybrať si…
Dominik Dán je momentálne asi najznámejší slovenský autor kriminálnych príbehov. Do zoznamu jeho kníh patrí Beštia, Cela číslo 17 či Knieža smrť. Dán má však v rukáve viac tromfov ako len vynikajúco napísané a napínavé príbehy. Čitateľov priťahuje táto slovenská literárna osobnosť aj svojou tajomnosťou. Až dodnes sa mu totiž darí tajiť svoju totožnosť. Okrem toho má však ešte jedno eso – prostredie. Jeho detektívky sa totiž odohrávajú na Slovensku, a teda sú pre čitateľov blízke. Inak tomu nie je ani v jeho novinke, ktorá sa už dá objednať v predpredaji – Mucha. V Našom meste nájdu mladé pekné dievča. Mŕtve. Zviazané ruky jej pokope držia jej pančuchy. Sama je uškrtená a v počiatočnom štádiu rozkladu, v ktorom sa už nedá zistiť, či ju vrah aj znásilnil. Kraus bude mať veľmi ťažkú úlohu. Možno mu však k jej rozlúštení pomôže mucha. Kniha vyjde 1. decembra.
Na niektoré otázky neexistuje odpoveď na iné áno. Katarína Machová, ktorá sa podvedomia slovenských čitateľov dostala už svojou prvou knihou Dotyk babieho leta sa snaží nájsť odpoveď na jednu z najťažších a najčastejších otázok partnerských vzťahov – na neveru. Nevera, práve tá, ktorá dokáže zmeniť náš život bez toho, aby sme sa tak rozhodli. Je istým spôsobom fenomén, dokáže meniť a ovládať, prekvapovať a pomýliť, zneistiť či uvedomiť si stav v akom sa nachádzame. Autorka však neprináša odpovede, ale poviedky. Možno sa niektoré z nich budú podobať na príbehy, ktoré prežili vaši kamaráti, spolužiaci na škole či najlepší priatelia. A možno tam budú príbehy, ktoré sa vás dotknú možno viac ako si pripustíte…
Iva Kučerová – Nevidím, nepočujem, milujem
O probléme vzťahov medzi mužmi, ženami a láskou sa už napísalo veľa. Iva Kučerová však opäť prichádza s nadľahčeným a originálnym pohľadom na túto tému. Po svojej prvotine Loviť alebo nebyť, ktorá po úspechu, ktorý mala na blogu, vyšla aj knižne, prichádza s druhou knihou – Nevidím, nepočujem, milujem. Píše v nej o láske a vzťahoch na cez dve postavy – Riu a Leu. Jedna je krásna, ale utiahnutá. Dáva prednosť psom a knihám pred mužmi a večierkami. Druhá je jej pravý opak. Výstredná milovníčka hudby a pozornosti. Obe sú si podobné a zároveň veľmi rozdielne. Obe však asi hľadajú to isté. Autorka čitateľa prenesie do prostredia, kde možno nič nie je tak ako sa tvári. Do lákavého a tajomného sveta reflektorov, celebrít, hviezd a hviezdičiek. Do sveta, kde je láska robí starosti a vrásky na krásnych mladých tvárach. Je totiž najťažšia.
Stepný vlk sa považuje za jedno z majstrovských diel majstrovského autora oceneného Nobelovou cenou. Aj preto sa po piatich rokoch dočkalo opätovného vydania. Aj napriek tomu, že kniha vznikla v roku 1927 jej odkaz je aktuálny aj dnes. Hesse v nej sumarizuje krízu desaťročia. Pokúša sa ju riešiť. Uvažuje o ľudskej duši, o jej zákutiach a zložitosti. Robí to zvláštnym spôsobom, ťažkým jazykom a ešte zložitejšou kompozíciou. Pri hľadaní riešení využíva psychoanalýzu, ktorej sa venoval po tom, čo ju sám musel podstúpiť. Hesse bol autor s ťažkým životom, ktorý opísal vo svojich dielach. Ako humanista nesúhlasil s prvou svetovou vojnou, a keďže tento názor publikoval aj v tlači označili ho nemecké médiá, keďže bol nemecký občan, za vlastizradcu. Jeho manželka trpela schizofréniou, ktorá ho priviedla do depresie. Podrobil sa psychoanalýze, ktorú neskôr začal študovať a svoje vedomosti využil aj pri diele Stepný vlk, ktoré sa stalo kultovým románom.
Hél?ne Berrová – Deník židovské dívky v okupované Francii 1942-1944
Denník malého židovského dievčaťa Anny Frankovej obehol celý svet. Stala sa legendou a jednou z najznámejších obetí koncentračných táborov. Ľudia si pri jej denníku uvedomujú, že ľudia, ktorí v nich umierali, neboli masa či dav, ale že to boli ľudia ako tí, čo denník čítajú – muži, ženy, starci, deti. Aj Francúzsko má svoju Annu Frankovú – Hél?ne Berrovú. Jej denník vydali vo Francúzsku minulý rok. A okamžite nasledovali jeho preklady do svetových jazykov. Denník prináša, podobne ako Annin, pohľad do duše a myšlienok dievčaťa, ktoré bojuje s režimom, ktorý ju chce zabiť. Čitateľov prekvapí jej odhodlanie. Chce bojovať proti niečomu, čo je omnoho väčšie a silnejšie ako ona. Bojuje proti vražednému systému a tisícom vojakov. Hél?ne opisuje atmosféru v okupovanom Francúzsku, deportácie, aj neistotu, ktorá panovala v ľuďoch, ktorí nevedeli a možno len nechceli uveriť chýrom o tom, čo sa na východe deje. Veď, kto by mohol uveriť, že existujú komory, kde jedovatým plynom zabíjajú milióny ľudí.
Slavenka Drakulić – Myš v Múzeu komunizmu a iné životy pod psa
17. novembra si pripomenieme dvadsať rokov od pádu režimu. Dvadsať rokov od Nežnej revolúcie, po ktorej sa život a systém na Slovensku zmenil. Tisíce ľudí demonštrovalo za slobodu. Proti režimu a systému, ktorý zabíjal, potláčal ľudskú dôstojnosť a priviedol k nám tanky. Dnes už veľa mladých ľudí nevie, čo slovo komunizmus znamená, čo predstavoval. Veľa z nich nevie, čo bola Nežná alebo sviečková manifestácia. Slavenka Drakulić sa im minulý režim snaží priblížiť. A nie len im. Cez príbehy myši, psa a mačky ukazuje, čo bol socializmus či komunizmus. Jej hrdinovia nerozprávajú o tých najhorších zločinoch. Ale o bežných veciach, ktoré sprevádzali každodenný život.
A nakoniec pripájame tip pre milovníkov upírskej ságy Twilight. Môžete si totiž objednať kalendár na rok 2010 so svojimi obľúbenými postavami – Twilight New Moon – Calendar 2010.