Ošiaľ z odovzdávania zlatých sošiek (krycím menom OSCAR) už síce pomaly doznieva, ale my vám aj tak prinášame krátky prehľad víťazných filmov, ktoré určite stoja za povšimnutie, rovnako ako aj pár pikošiek zo zákulisia. Ponorme sa opäť do sveta filmov.
Poďme pekne poporiadku. Najskôr si predstavme moderátorov galavečera – boli nimi Steve Martin a Alec Baldwin (vľavo na fotke).
Asi každého, kto sa trochu orientuje v aktuálnom dianí vo filmovom svete, pri zmienke o tohoročných Oscaroch napadne film Avatar. Nuž áno, Avatar Jamesa Camerona vyhral zlatú sošku za najlepšiu kameru, najlepšiu výpravu a, samozrejme, za najlepšie vizuálne efekty. Ale samotný si ocenenie za réžiu neodniesol, ba čo viac, tromfla ho jeho exmanželka Kathryn Bigelow za film Smrť čaká všade (ktorý bol nedávno predstavený v našom článku o DVD novinkách). To ale nie je všetko, tento film totiž získal sošku aj za najlepší pôvodný scenár, mix zvuku, strih zvuku, strih a tak sa stal aj filmom roku!
O ďalšiu kuriozitu sa postarala Sandra Bullock, ktorá získala Oscara za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe – film Blind Side, no zároveň získala aj Zlatú malinu (Razzie award) ako najhoršia herečka roka za film All about Steve. Za celú filmovú históriu sa ešte nestalo, aby herec či herečka v jednom roku získali obe tieto vyslovene protikladné ocenenia.
Eddie Murphy a Paris Hilton si odniesli ocenenia najhorší herec/ herečka desaťročia a príliš sa nedarilo ani filmu Transformers: Pomsta porazených, ktorý kraľuje Zlatým malinám ako najhorší film (i keď paradoxne si získal milióny fanúšikov po celom svete). Najhorším hercom sa stali bratia Jonasovci za svoj počin (asi by sa hodili úvodzovky) – 3D koncert.
Ale vráťme sa späť k pozitívnym oceneniam. Za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe si odniesol zlatú sošku Jeff Bridges (Crazy Heart). Bez ocenenia neodišiel ani kontroverzný film Quentina Tarantina – Nehanební bastardi, Christopher Waltz si odniesol Oscara za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Za opačné pohlavie v rovnakej kategórii dostala ocenenie Mo´Nique (film Precious natočený na motívy románu „Push“ ). Za najlepší celovečerný animovaný film a tiež za najlepšiu hudbu dostal Oscara film Hore. Za najlepšie kostýmy bola ocenená Kráľovná Viktória. Nový Star Trek získal sošku za najlepší make-up.
Veru tak, udeľovanie cien Akadémie bolo i tento rok plné zaujímavostí a kuriozít (ako bonus pridávame fotku Bena Stillera preoblečeného za Avatara a Jamesa Camerona ako zo žartu škrtí svoju exmanželku, taktiež i zoznam ostatných udelených ocenení). Teraz nám neostáva už nič iné, len tešiť sa na príchod všetkých ocenených filmov na DVD. Určite vás budeme informovať.
Najlepší adaptovaný scenár – Precious: Based on the novel „Push“ by Sapphire (Geoffrey Fletcher)
Najlepší celovečerný dokumentárny film – The Cove
Najlepší krátkometrážny dokumentárny film – Musice by Prudence
Najlepší cudzojazyčný film – A Secret in Their Eye
Najlepšia skladba – Crazy Heart (TheWeary Kind)
Najlepší krátkometrážny animovaný film – Logorama
Najlepší krátkometrážny hraný film – The New Tenants
Zdroj foto: internet