Najobľúbenejšie internetové kníhkupectvo na Slovensku Martinus.sk sa opäť stalo partnerom Medzinárodného filmového festivalu Bratislava. Jeho dvanásty ročník sa bude opäť niesť v znamení kvalitnej kinematografickej tvorby, ktorá uspokojí aj tých najnáročnejších divákov. Chýbať nebudú ani známi hostia a čo by to bol za festival bez udeľovania cien. 🙂 Sviatok všetkých filmových fanúšikov začína už onedlho. Srdečne vás pozývame a tešíme sa na vás! 🙂
Medzinárodný filmový festival Bratislava začína tento rok o mesiac skôr. Prvé premietania sú naplánové už na poludnie, v piatok 5. novembra. 12. ročník MFF Bratislava ponúkne dve stovky filmov (111 celovečerných a 85 krátkych), ktoré si diváci budú môcť vychutnať v siedmich kinosálach hlavného mesta (v 4 kinosálach v Palace Cinemas Aupark, Mladosti, FK 35_mm, SNG a v Mestskom divadle DPOH).
Festival prinesie výber toho najlepšieho zo svetovej kinematografie. Mladé talenty predvedú svoje umenie v súťažných sekciách hraných, dokumentárnych a krátkych filmov.
„Best of“ z uplynulej festivalovej sezóny ponúknu sekcie pod hlavičkou Panoráma. Zlatá panoráma predstaví slovenské premiéry (a väčšinou aj jediné uvedenia) filmov ocenených na najprestížnejších filmových festivaloch. Vo výbere je aj Poézia, víťazný film v kategórii Najlepší scenár na festivale v Cannes, ktorý prináša hlboko ľudský a skutočne lyrický filmový zážitok. Hlavnou hrdinkou je výstredná stará pani, ktorá sa jedného dňa rozhodne zapísať na kurz poézie v miestnom kultúrnom stredisku.
Sekcia Proti prúdu priláka kinofilov, ktorí vo filme radi objavujú nové formy rozprávania. Overená kópia iránskeho režiséra Abbasa Kiarostamiho rozpráva o príbeh spisovateľa v stredných rokoch, ktorý odchádza do Talianska na turné so svojou novou knihou, kde stretáva krásnu francúzsku (Juliette Binoche). Nasleduje romantická zápletka avšak nie taká, na ktorú sme zvyknutí. V sekcii Panoráma špeciál ulahodí milovníkom žánrov a hudobných filmov. Nová sekcia Tu a tam upozorní na skvelé filmy, ktoré väčšinou prehliadame, kvôli tomu, že ich máme priamo pod nosom (východoeurópske filmy) alebo na ne nedovidíme, pretože sa nám strácajú za horizontom (filmy z Ázie či Južnej Ameriky). Otváracím filmom sekcie bude brazílsko-maďarská koprodukcia Budapeste. Podobne ako Overená kópia je to príbeh lásky, k žene, k mestu, k jazyku. José Costa je ghostwriter z Brazílie. Na ceste späť z konferencie spisovateľov je jeho let presmerovaný do Budapešti. Jeho život naberá tiež nový smer keď spoznáva miestny jazyk a stretáva Kristu, učiteľku, ktorá mu pomáha učiť sa maďarčinu – údajne „jediný jazyk na svete, pred ktorým má diabol rešpekt“.
V tematických sekciách Focus sa tento rok festival zameria na filmy odohrávajúce sa pri mori a pláži (sekcia Všetci na pláž!) a filmy o korupcii (Zlí chlapi spávajú dobre). V oboch sekciách sú zaradené skvelé filmové adaptácie, ktoré patria do zlatého fondu svetovej kinematografie. Smrť v Benátkach je dokonalé obrazové prerozprávanie slávnej novely Thomasa Manna o vzťahu umelca, sveta a inšpirácie. Sily zla je adaptáciou novely od víťaza Pulitzerovej ceny Ira Wolferta. Je to pochmúrny, no úchvatný film noir z roku 1948 o svete prešpikovanom korupciou.
Profilové prehliadky prídu do Bratislavy uviesť Maďar Kornél Mundruczó, Francúz Raphaël Nadjari a Argentínčan Pablo Trapero. Mundruczó osobne uvedie aj svoj najnovší film Projekt Frankenstein, ktorý je voľne inšpirovaný slávnym románom Mary Shelley.
Tohtoročným najvýznamnejším hosťom bude nepochybne Jan Švankmajer, ktorý si prevezme Ocenenie za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii a uvedie retrospektívu svojej jedinečnej animovanej a hranej tvorby. Tento významný český filmár, divadelník, výtvarník a surrealista, ktorý ovplyvnil také slávne mená ako Tim Burton či Terry Gilliam, je nepochybne aj milovník literatúry. V Lekce Faust (1994) svojou typickou metódou kombinácie živej hereckej akcie s animáciou rozvíja Švankmajer etudu na tému faustovstva, pričom využíva širokú škálu podôb tohto mýtu, od bábkových hier až po klasické Goetheho dielo. V komediálnom horore Otesánek (2000) sa inšpiroval rovnomennou rozprávkou Františka Hrubína. Něco z Alenky (1984) zas prináša Švankmajerovu jedinečnú interpretáciu diela Lewisa Carrolla Alica v krajine zázrakov.
Zdroj: iffbratislava.sk