Knižné tipy: Prečítajte si to najlepšie podľa poroty Anasoft litera
Tohtoročná porota jedného z najprestížnejších literárnych ocenení na Slovensku – Anasoft litera, vybrala desať finalistov, ktorý predstavujú to najlepšie, čo v pôvodnej slovenskej próze za minulý rok vzniklo. Medzi kandidátmi dominujú „ostrieľaní mazáci“, ale nájdu sa aj traja nováčikovia. Napriek tomu, že rozsah tém a žánrov je obrovský, jedno majú spoločné – ich knihy sa rozhodne oplatí prečítať!
-
Vlado Balla – Oko
Deviata zbierka poviedok renomovaného prozaika. „Balla — hlavný alchymista súčasnej slovenskej prózy — je nepochybne jedným z najzaujímavejších súčasných spisovateľov strednej Európy. Preňho je kvapka vody rovnako zaujímavá a celistvá ako celé univerzum, biblická postava je rovnako súčasná ako kolega z práce a ten najvšednejší obytný blok, ktorý vidí z okna, je rovnako blízky, zároveň však vzdialený a tajuplný ako planéta Merkúr…“ (Jacek Bukowski) (Viac info)
-
Jana Beňová – Preč! Preč!
Dvojdielny román o tom, že základom tvorivého života je blicovanie a dobrodružstvo. Rosa, dieťa od Hlavnej stanice má štyridsať rokov a bližšie k vlakom ako k mestskej doprave. Stačí sa rozbehnúť: áááá/naskočiť. Najmä v čase keď január trvá dvanásť mesiacov v roku. Na úteku od práce a muža stretáva muža, s očami šarlatánsky modrými a vlastníka bábkového divadla, ktorý túži svoje predstavenie Snehovej kráľovnej ukázať svetu. Všetky cesty nezadržateľne smerujú na sever. Stále na sever. Juh je už všetkým po tridsiatke podozrivý. A more? Nemajú ale ani nechcú. (Viac info)
-
Zuzana Cigánová – Špaky v tŕní
Najnovšiu knihu známej slovenskej herečky, už etablovanej autorky Zuzany Cigánovej (finalistky ceny Anasoft litera z roku 2008 za knihu Šampanské, káva, pivo) je možné nazvať trpkokrásnym príbehom o zložitom bytí (škaredej) ženy, ktorá je navyše osamelou matkou. O žene, ktorá nemohla žiť veľkými vecami, tak žila malými. Spojenie skúseností a vynikajúceho pozorovacieho talentu spolu s nevídanou empatiou pri psychologizácii postáv robí z tohto textu hodnotné dielo. (Viac info)
-
Maroš Krajňak – Entropia
Druhá kniha Maroša Krajňaka, finalistu Anasoft litera 2012, nadväzuje na úspešnú prvotinu Carpathia (2011) v tom najlepšom zmysle slova a v mnohom ju ešte prekonáva. Príbeh plný fantázie, bizarných až halucinačných obrazov zachádza pod kožu historickej skutočnosti, súčasnosti aj čitateľovi. Prináša umelecky pôsobivý pohľad na následky udalostí nielen v Haliči v 20. storočí.
Aj my si spolu s autorom môžeme klásť otázky, či možno ospravedlniť zločiny nezvyčajnými okolnosťami. Či môže jeden milosrdný čin a celoživotné pokánie zmyť krv z rúk hriešnika a spasiť jeho dušu. A či je fyzická smrť definitívnou hranicou, ktorá zbavuje človeka zodpovednosti. (Viac info) -
Peter Krištúfek – Dom hluchého
Ak prestanete počúvať, môžete celkom stratiť sluch. Alfonz Trnovský, praktický lekár z malého mesta Brežany, sa celý život snaží zachovávať zdanie žiarivého, šťastného a spokojného človeka, ale skutočnosť je iná. Nechce počuť vlastné svedomie. A zatiaľ sa okolo neho nezadržateľne valí 20. storočie. Štyri režimy, židovská otázka, politické procesy, ŠTB… A rozličné ženy, ktoré má tak rád. Komu patrili kosti náhodne objavené v záhrade? (Viac info)
-
Lucia Piussi – Život je krátky
Kniha ôsmych príbehov je výberom z tvorby za viac ako desať rokov. Prozaické texty sú plné osudových stretnutí, umierajúcich lások a rodiacich sa vzťahov, sú to poklady zahalené cigaretovým dymom. Vystupujú v nich umelci, bitkári, krčmoví básnici, géniovia, blázni, štetky, svätci i zatratenci. Jej postavy kričia dovnútra, prežívajú naozajstnú bolesť, vášnivo milujú, intenzívne nenávidia. Sú to ľudia z mäsa a kostí. Svoje dni prežívajú v očakávaní lepších časov, ktoré neprídu. (Viac info)
-
Ondrej Štefánik – Bezprsté mesto
Bezprsté mesto je súčasný mestský román s detektívnou zápletkou. Hlavný hrdina Edo si úzkostlivo stráži svoju osobnú slobodu a takzvaný blahobyt, pričom ignoruje nároky doby. Jeho vzťahy stroskotávajú na nevyzretosti a neschopnosti splniť akýkoľvek záväzok. Celé hodiny trávi filozofovaním vo svojom obľúbenom kresle, poprípade rozhovormi s mafiánom Paulim ako štamgast v istej bratislavskej krčme. Po sérii nezmyselných vrážd sa stáva jedným z hlavných podozrivých a začína pátrať na vlastnú päsť. Do jeho navonok bezstarostného života sa začne vkrádať depresia, zmätok a stres, až sa nakoniec zapletie do osídiel konšpirácií a vlastnej paranoje. (Viac info)
-
Víťo Staviarsky – Kale topánky
Rómovia a ich tragikomický život trhových kšeftárov, obyvateľov osád a iných rázovitých postáv a postavičiek. Kšeftár Fredy dostal ako kompenzáciu dlhu mladučkú a krásnu Sabinu, no tá mu utiekla a našla svoju životnú lásku. Živelné rozprávanie o malých rómskych obchodníkoch z východného Slovenska. Kusturicovská road movie plná vášní, napätia a zvratov, okorenená humorom. (Viac info)
-
Pavel Taussig – Hana
Rozmarný príbeh osemnásťročnej doručovateľky z prostredia nemenovaného vydavateľstva krásnej literatúry v Bratislave. Odohráva sa v päťdesiatych rokoch minulého storočia, keď bolo ľahko dostať sa do väzenia, čo sa podarilo aj Haninmu otcovi. Napriek poľutovaniahodnej skutočnosti je to príbeh veselý, chvíľami azda až príliš. (Viac info)
-
Milan Zelinka – Pristaš
V najnovšom prozaickom diele Milan Zelinka nadväzuje na svoje predchádzajúce knihy Teta Anula a Rudenko a do tretice nám ponúka jedinečnú „knižku spomínania“. Hlavný hrdina Štefo Relich, rodák zo západoslovenského Šúru, sa na obdobie svojho detstva a mladosti rozpamätáva už ako dospelý muž, ktorý si založil rodinu v obci na východnom Slovensku. (Viac info)